1–3 dages levering · Skandinavien OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Blødt kunstlæder i råhvid lagt i bløde folder
På lager · 490 m

Samme kvalitet, flere farver

Blød kunstlæder findes i flere kulører – samme kvalitet, samme bredde.

+16 farver mere i serien

Antracit KL22-0020
Beige KL22-1123
Bordeaux KL22-0028
Brun KL22-0030
Chokolade KL22-1116
Creme KL22-1112
Grå KL22-1119
Grå/brun KL22-1122

Om dette print

Blød kunstlæder – Råhvid er et fast kunstlæder med 100% PU på fronten og 90% polyester / 6% bomuld / 4% viscose på bagsiden, 380 g/m² og 140 cm bredt.

Specifikationer:
– Kvalitet front: 100% PU
– Kvalitet bagside: 90% polyester, 6% bomuld, 4% viscose
– Vægt: 380 g/m²
– Bredde: 140 cm
– Slidstyrke: 102.400 Martindale

Råhvid kunstlæder giver et lyst, neutralt udtryk, som ofte bruges til møbler, hynder, bænke og sengegavle i boligmiljøer. Nuancen ligger mere neutral end klassisk hvid og kan derfor indgå i serier, hvor du vil undgå et skarpt, koldt look.

Slidstyrken på 102.400 Martindale gør kvaliteten relevant, når materialet skal kunne tåle hyppig brug uden at miste udtryk. PU-overfladen fremstår ensartet, og den tekstile bagside bidrager til, at materialet ligger stabilt ved klipning og montering. Det giver en mere forudsigelig arbejdsgang, især når du arbejder med større flader og gentagne emner.

Stofbutikker vælger ofte råhvid som basisfarve, fordi den fungerer som et sikkert valg i udstillingen og er nem at foreslå sammen med træ, metal og farvede tekstiler. Producenter bruger den til korte serier, hvor det er vigtigt at kunne genbestille samme kvalitet.

Rengøring klares typisk med en let fugtig klud. Undgå vaskemaskine og tørretumbler, og lav en test på et lille område før du bruger plejemidler.

Find flere farver i Blød kunstlæder, eller se hele udvalget i Boligstof.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet front100% PU
Kvalitet bagside90% Polyester / 6% Cotton / 4% Viscose
Vægt380 g/m2
Martindale102.400
Bredde140 CM

Hent datablad (PDF)

Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →