1–3 dages levering · Skandinavien OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Blødt kunstlæder i brun lagt i bløde folder
På lager · 464 m

Samme kvalitet, flere farver

Blød kunstlæder findes i flere kulører – samme kvalitet, samme bredde.

+16 farver mere i serien

Antracit KL22-0020
Beige KL22-1123
Bordeaux KL22-0028
Chokolade KL22-1116
Creme KL22-1112
Grå KL22-1119
Grå/brun KL22-1122
Hvid KL22-1111

Om dette print

Blød kunstlæder – Brun er et blødt kunstlæder i 100% PU på forsiden og 90% polyester, 6% bomuld og 4% viscose på bagsiden, 380 g/m² og 140 cm bredt.

Specifikationer:
– Kvalitet front: 100% PU
– Kvalitet bagside: 90% Polyester, 6% Bomuld, 4% Viscose
– Vægt: 380 g/m²
– Bredde: 140 cm
– Slidstyrke: 102.400 Martindale
– Konstruktion: Fast kunstlæder (bolig)

Brun er en klassisk lædertone, som bruges ofte til hynder, stole, bænke, puffer og som kontrastdetalje på tasker og interiør. Farven passer ind i både varme og mere neutrale boligpaletter, og den fungerer godt når du vil skabe et tidløst udtryk i en serie.

Kunstlæderkvaliteten har et blødt touch, som gør den nem at forme omkring skum og kanter. Det er en fordel i polstringsarbejde, hvor materialet skal lægge sig pænt uden at give for meget modstand. Mange indkøbere spørger, om kunstlæder kan bruges til hynder i daglig brug. Med 102.400 Martindale er slidstyrken på et niveau, der matcher hyppig anvendelse i boligmiljøer.

Stofbutikker vælger brun som fast farve, fordi den er let at sælge sammen med både lyse og mørke tekstiler. Mindre møbelproducenter bruger den til standardmodeller, hvor genbestilling skal være stabil fra rulle til rulle. Vi lagerfører kvaliteten og kan typisk afsende hurtigt fra Ikast.

Rengør med en fugtig klud. Brug mild sæbe ved behov. Undgå maskinvask og tørretumbler, og undgå stærke opløsningsmidler.

Se flere farver i samme kvalitet under Blød kunstlæder og find øvrige metervarer i Boligstof.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet front100% PU
Kvalitet bagside90% Polyester / 6% Cotton / 4% Viscose
Vægt380 g/m2
Martindale102.400
Bredde140 CM

Hent datablad (PDF)

Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →