1–3 dages levering · Skandinavien OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Blødt kunstlæder i kaffe lagt i bløde folder
På lager · 450 m

Samme kvalitet, flere farver

Blød kunstlæder findes i flere kulører – samme kvalitet, samme bredde.

+16 farver mere i serien

Antracit KL22-0020
Beige KL22-1123
Bordeaux KL22-0028
Brun KL22-0030
Chokolade KL22-1116
Creme KL22-1112
Grå KL22-1119
Grå/brun KL22-1122

Om dette print

Blød kunstlæder – Kaffe er et blødt kunstlæder i 100% PU på forsiden og 90% polyester, 6% bomuld og 4% viscose på bagsiden, 380 g/m² og 140 cm bredt.

Specifikationer:
– Kvalitet front: 100% PU
– Kvalitet bagside: 90% Polyester, 6% Bomuld, 4% Viscose
– Vægt: 380 g/m²
– Bredde: 140 cm
– Slidstyrke: 102.400 Martindale
– Konstruktion: Fast kunstlæder (bolig)

Kaffefarven ligger i den mørkebrune skala og bruges ofte til hynder, sæder, skamler og mindre møbeldele, hvor du vil have en varm, dyb tone. Nuancen fungerer også godt som basis i sortimenter, hvor kunderne efterspørger mørke farver uden at vælge helt sort.

Kvaliteten har en stabil, fast konstruktion med en blød overflade, som gør den velegnet når du ønsker et kunstlæder, der er nemt at tilpasse i polstringsarbejde. En relevant indkøbsdetalje er den dokumenterede slidstyrke. 102.400 Martindale giver en klar indikator for, at materialet kan anvendes i løsninger med daglig brug.

Stofbutikker og producenter tager ofte denne farve hjem som en del af en kernepalette, fordi den kan genbestilles og matches fra rulle til rulle. Det gør det nemmere at holde samme udtryk på tværs af kollektioner og efterbestillinger. Lagerføring i Ikast betyder hurtig afsendelse, når du skal bruge metervarer til produktion.

Rengør med en fugtig klud og mild sæbe. Undgå maskinvask og tørretumbler. Test altid på et skjult område ved nye rengøringsmidler.

Find flere farver og samme kvalitet i Blød kunstlæder eller gå til hele Boligstof kategorien.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet front100% PU
Kvalitet bagside90% Polyester / 6% Cotton / 4% Viscose
Vægt380 g/m2
Martindale102.400
Bredde140 CM

Hent datablad (PDF)

Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →