1–3 dages levering · Skandinavien OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Blødt kunstlæder i bordeaux lagt i bløde folder
På lager · 500 m

Samme kvalitet, flere farver

Blød kunstlæder findes i flere kulører – samme kvalitet, samme bredde.

+16 farver mere i serien

Antracit KL22-0020
Beige KL22-1123
Brun KL22-0030
Chokolade KL22-1116
Creme KL22-1112
Grå KL22-1119
Grå/brun KL22-1122
Hvid KL22-1111

Om dette print

Blød kunstlæder – Bordeaux er et blødt kunstlæder i 100% PU på forsiden og 90% polyester, 6% bomuld og 4% viscose på bagsiden, 380 g/m² og 140 cm bredt.

Specifikationer:
– Kvalitet front: 100% PU
– Kvalitet bagside: 90% Polyester, 6% Bomuld, 4% Viscose
– Vægt: 380 g/m²
– Bredde: 140 cm
– Slidstyrke: 102.400 Martindale
– Konstruktion: Fast kunstlæder (bolig)

Bordeaux giver en dyb, varm farvetone, som bruges ofte til hynder, mindre møbelprojekter, sengegavle og paneler, hvor du ønsker et mere markant udtryk end sort og grå. Den bløde overflade gør kvaliteten velegnet når du vil trække pænt omkring kurver og kanter, fx på en bænk eller en polstret kasse.

Farven fremstår ensartet på overfladen, og det er en fordel i serier med gentagne dele. En praktisk fordel for indkøbere er slidstyrken. 102.400 Martindale betyder, at kvaliteten kan indgå i løsninger, hvor der forventes hyppig brug, uden at materialet bliver for kraftigt at arbejde med.

Stofbutikker tager ofte bordeaux ind som et supplement til basisfarver, fordi den sælger som accentfarve i boligsortimentet. Producenter vælger den, når der skal laves små serier med et tydeligt farvevalg, og hvor genbestilling skal matche fra rulle til rulle. Vi sender fra lager i Ikast med kort leveringstid.

Rengør med en let fugtig klud og mild sæbe ved behov. Undgå maskinvask og tørretumbler. Lav altid en test på et lille område før fuld rengøring.

Kombinér med andre nuancer i Blød kunstlæder eller se resten af vores Boligstof til interiør og møbler.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet front100% PU
Kvalitet bagside90% Polyester / 6% Cotton / 4% Viscose
Vægt380 g/m2
Martindale102.400
Bredde140 CM

Hent datablad (PDF)

Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →