Beskrivelse
Sytråd Pink 2 er en stærk polyestertråd på 1000 m i en mellemvarm pinktone – klar til brug i symaskine og overlocker.
Specifikationer:
- Farve: Pink 2
- Spolelængde: 1000 m
- Egenskaber: Stærk polyester
- Anvendelse: Symaskine og overlocker
- Bestillingsenhed: 10 stk. eller 20 stk.
Sytråd Pink 2 er en alternativ pinktone til Sytråd Pink – en nuance mørkere og med mere dybde. Bruges til stoffer i varm pink, dyb lyserød og gammelrosa farver. Velegnet til børnetøj, kjoler, bluser og accessories i pinksortimentet. Tråden kan bruges som kontrast- eller designsøm på lyse stoffer eller som usynlig søm på stoffer i tilsvarende farve.
Polyestertråden løber jævnt i maskinen og giver en stabil, ensartet søm uden sammentrækning i stoffet. Farveægte ved vask op til 40 grader og holder styrken i sømmen efter gentagne vaske. God til overlocksøm og samlesøm på let- og mellemtunge kvaliteter.
Sytråd i 1000 m bestilles primært af tøjproducenter og stofbutikker der arbejder med nuancerede pinksortimenter og har brug for præcise farvematches til produktion. Pakkes i sæt af 10 eller 20 spoler – klar til afsendelse samme hverdag ved bestilling inden kl. 12. Leveres fra lager hos Jydsk Stoflager i Ikast.
Opbevares tørt og beskyttet mod direkte sollys for at bevare trådens farve og styrke.
Kombinér med stoffer fra vores ensfarvede jersey kollektion i matchende eller komplementerende pinknuancer til et sammenhængende produktionssortiment.
Bestil fra 10 stk. – levering 1–3 hverdage i Skandinavien.
Spec sheet
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.