1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Patchwork stof Kjole og gine i 100% bomuld, 145 g/m², 150 cm
På lager · 34 m

Om dette print

Patchwork stof Kjole og gine er et tæt vævet bomuld i 100% bomuld, 145 g/m² og 150 cm bredt.

  • Materiale: 100% bomuld
  • Vægt: 145 g/m²
  • Bredde: 150 cm
  • Konstruktion: Tæt vævet, blød finish
  • Certificering: Oekotex 100
  • Mønster: Retro kjole og gine-motiv, digitalprint

Motivet viser et retroinspireret print med kjoler og gine-tøj på grå bund. Printede silhuetter giver en let komposition, der fungerer godt i patchwork, når stykker lægges ved siden af hinanden i et layout. Bruges til quilts, puder, toilettasker, projektmapper og dekorative tekstiler, hvor motivet fortæller noget om projektet.

Digitalprint-teknikken giver motiv-detaljer, som ikke opnås med traditionelt rotationstryk. Motivet faas ikke andre steder – eksklusivt sortiment hos Jydsk Stoflager, der giver din stofbutik et differentieret udbud.

Håndværksbutikker og onlinebutikker inden for patchwork og hobbysyeri er de typiske aftagere af dette motiv engros. Retrostil i bomuld er en stabil salgskategori med god omløbshastighed i sortimentet henover hele kalenderåret.

Vask ved 40 grader. Stryg ved medium varme. Forvask anbefales inden brug for at sikre farvestabilitet.

Se det samlede Patchwork stof sortiment for koordinerende mønstre og ensfarvede match.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien.

Spec sheet

Kvalitet 100% Bomuld (Patchwork kvalitet)
Certificering
EgenskabTæt vævet og blød
VaskeanvisningWash 30
Vægt145 g/m²
Bredde150 CM
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →