1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Double Gauze Optical White
På lager · 14 m

Om dette print

Optical White er vævet double gauze i 100% bomuld, 130 g/m² og 135 cm bred.

Specifikationer:

  • Materiale: 100% bomuld
  • Vægt: 130 g/m²
  • Bredde: 135 cm
  • Konstruktion: Vævet double gauze (musselin)
  • Pleje: Maskinvask 30°

Optical White er en ren, klar hvid, der fungerer som lys grundfarve i et helt sortiment. Den går til alle farver og er oplagt som foer og bund i farveblokke. Double gauze er to tynde lag gauze hæftet sammen, så stoffet bliver luftigt og blødt med en let, krøllet struktur. Den rene hvide tone holder sig flot vask efter vask.

Musselin bruges til babysvøb, sommerkjoler, løse skjorter og babytøj i str. 50 til voksen. Det luftige væv er svalt mod huden og et godt valg til varmt vejr. Den lette vægt klæder draperede dametøjsmodeller og luftigt børnetøj lige godt.

Optical White bestilles ofte af tøjproducenter og stofbutikker, der har brug for en ren hvid grundfarve i store mængder. Lagervare – klar til afsendelse. Ensartet bredde fra rulle til rulle gør materialeforbruget nemt at planlægge i en produktion.

Den rene hvide tone gør farven oplagt at bygge en hel palet op omkring, og den fungerer både som hovedfarve og som lyst foer i en model.

Vask ved 30 grader. Forvask anbefales, da double gauze krymper lidt de første gange. Undgå tørretumbler – hæng til tørre.

Kombinér med en kraftig accentfarve fra vores gauze-kollektion til kontrast og kanter.

Bestil fra 1m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien.

Spec sheet

Kvalitet100% Bomuld
Vægt130 g/m²
Bredde135 cm
KonstruktionVævet double gauze (musselin)
Vaskeanvisning
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →