Om dette print
Viscose i gammel rosa er vævet twill i 100% viscose, let og åndbar med en blød overflade og naturlig bevægelse i faldet.
Specifikationer:
- Materiale: 100% viscose
- Konstruktion: Vævet twill
- Farve: Gammel rosa
- Egenskaber: Åndbar, fast vævet
- Vedligeholdelse: Maskinvask 30°
Den dæmpede gammelrosa nuance er farveægte og ensartet fra rulle til rulle – ingen synlige farveskift mellem leverancer. Velegnet til bluser, lette kjoler, nederdele og kimono-jakker. Farven er populær i feminine basiskollektioner og fungerer i modeller der ikke er sæsonpræget.
Viscose twill holder farven stabilt ved korrekt vask og bevarer den bløde overflade efter gentagne vaske – ingen udtoning eller overfladenedbrydning ved normal brug. Twillvævningen giver lidt mere struktur end en plain weave, men stoffet draperer stadig smukt i løse og halvtætte snit.
Stoffet bestilles primært af stofbutikker, mindre tøjproducenter og hobby syersker der arbejder med let dametøj og kvindemode. Gammel rosa er en stabil sælger i neutrale og feminine kollektioner – ikke en trendfølsom farve, men tidsløs og kombinerer godt med hvid, cremefarve og støvet blå. Lagervare med ensartet bredde fra rulle til rulle.
Vask ved 30 grader, skåneprogrammet. Undgå tørretumbler – hæng til tørre. Stryg ved lav varme mens stoffet er let fugtigt.
Kombinér med ensfarvede jersey-kvaliteter eller ribkanter fra vores ribkollektion til afslutninger og kanter i matchende tone.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien.
Spec sheet
| Kvalitet | 100% viscose |
|---|---|
| Certificering | |
| Vaskeanvisning | ![]() |
| Vægt | 105 g/m² |
| Bredde | 135 - 140 cm |
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
