1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Denim med stræk mørk brun leopard 270 g/m² 150 cm
På lager · 14 m

Om dette print

Denim med stræk – Mørk brun leopard er et denimstof med stræk i 95% bomuld og 5% lycra, 270 g/m² og 150 cm bredt.

Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 270 g/m²
– Bredde: 150 cm
– Konstruktion: Vævet denim
– Stræk: Mekanisk strækevne fra elastan

Leopardmønstret i mørk brun tone bruges ofte til jeans, figursyede bukser, nederdele og korte jakker, hvor du ønsker den klassiske denimfornemmelse, men med ekstra bevægelighed i det færdigsyede tøjet. Vægten på 270 g/m² giver et stof med mere krop end let denim, så det egner sig også til styles med lidt mere struktur.

Strækindholdet gør en tydelig forskel i brug. Bukser og nederdele føles mindre stive, og pasformen bliver mere tilgivende, uden at du mister denim-looket. Leopardprintet giver samtidig et modepræg, som mange stofbutikker bruger som nyhed i sæsonsortimentet.

Kvaliteten bestilles typisk af stofbutikker og mindre producenter, der søger stof engros i Danmark og vil kunne genbestille samme basekvalitet. Ved engrosindkøb er det en fordel med stabil vægt og bredde, når du kalkulerer forbrug og lægger størrelser.

Vask ved 30 grader. Vask med vrangen ud og undgå tørretumbler for at skåne strækfiberen og overfladen.

Se flere kvaliteter i vores Denim kollektion, hvis du vil sammensætte et denimprogram til din butik eller produktion.

Bestil fra 10m — levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet95% CO, 5% LY
Vaskeanvisning
Vægt270 g/m2
Bredde150 cm
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →