1–3 dages levering · Skandinavien OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
French Terry (UB) - Sand, 230 g/m², Oekotex 100
På lager · 469 m

Samme kvalitet, flere farver

French Terry (UB) findes i flere kulører – samme kvalitet, samme bredde.

+42 farver mere i serien

Akvamarin RS0196-230
Antracit RS0196-980-1
Aqua RS0196-930
Army RS0196-280
Baby blå RS0196-910
Baby lyserød RS0196-110
Champagne RS0196-530
Cognac RS0196-360

Om dette print

French Terry (UB) – Sand er french terry strikket (unbrushed) i 94% bomuld og 6% lycra, 230 g/m² og 158 – 163 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 94% bomuld, 6% lycra
– Vægt: 230 g/m²
– Bredde: 158 – 163 cm
– Certificering: Oekotex 100
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: French terry strikket (unbrushed)

Sandfarven ligger i en varm neutral skala, som er nem at bruge i basiskollektioner og ikke sæsonprægede kollektioner. Kvaliteten bruges ofte til sweatshirts, joggingbukser, kjoler og sæt til børn, hvor du ønsker en afslappet overflade med lidt mere struktur end single jersey.

Unbrushed betyder løkker på vrangen. Det gør kvaliteten mere åndbar og velegnet, når tøjet skal kunne bruges både inde og ude uden at føles tungt. 4-vejs stræk giver god bevægelighed, og lycraindholdet hjælper med at holde faconen, så ribkanter og afslutninger ikke mister spændstighed.

B2B-kunder vælger ofte sand som en sikker farve i sortimentet, fordi den kan matches med både lyse og mørke nuancer. Stofbutikker bruger den som basis i hylderne, og mindre producenter anvender den i gentagne runs, hvor ensartede leverancer betyder mindre spildtid ved tilskæring.

Vask ved 30 grader og med vrangen ud. Undgå tørretumbler.

Se hele jogging-området og relaterede kvaliteter under Jogging.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 94% bomuld, 6 % lycra
Certificering
Vaskeanvisning30
Vægt230 g/m²
Bredde158 - 163 cm
30°Skånevask 30°Vask med lignende farver.
⊘Undgå tørretumblerLufttørring holder formen og printet.
△Stryg på vrangenLav varme, aldrig direkte på printet.
1.Forvask anbefalesJersey kan krympe let ved første vask.
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →