Om dette print
French Terry (UB) – Petrol er french terry strikket (unbrushed) i 94% bomuld og 6% lycra, 230 g/m² og 158 – 163 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 94% bomuld, 6% lycra
– Vægt: 230 g/m²
– Bredde: 158 – 163 cm
– Certificering: Oekotex
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: French terry strikket (unbrushed) med løkker på vrangen
Petrolfarvet unbrushed French Terry giver et roligt, dybt udtryk, som mange bruger i både dame- og herrebeklædning samt i børnesortimenter. Løkkerne på vrangen gør kvaliteten mere åndbar end brushed varianter. Det er relevant, når kollektioner skal kunne bruges i overgangsperioder og indendørs.
Kvaliteten bruges ofte til sweatshirts, hoodies, bukser og heldragter, hvor du ønsker god bevægelighed og en metervare, der arbejder stabilt sammen med ribkanter og lynlåse. 4-vejs stræk hjælper også i styles med indsatser og paneler, hvor sømme ellers kan blive belastet.
Et stærkt argument i engrosindkøb er ensartethed. Farven fremstår rolig og konsekvent, og det gør det nemmere at genbestille uden at ændre udtryk i en basisserie. Ved større klip betyder ensartethed fra rulle til rulle færre frasorteringer.
Stofbutikker vælger typisk denne vægt som kernevarer, fordi den rammer et bredt behov uden at være for kraftig. Mindre producenter bruger den ofte som lagervare til løbende reorders.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, og hæng til tørre.
Til afslutninger giver Rib et pænt resultat i hals og talje.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Spec sheet
| Kvalitet | 94% bomuld, 6 % lycra |
|---|---|
| Certificering | ![]() |
| Vaskeanvisning | ![]() |
| Vægt | 230 g/m² |
| Bredde | 158 - 163 cm |
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

