1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
French Terry unbrushed denim 230 g/m² Oekotex 100
På lager · 454 m

Om dette print

French Terry (UB) – Denim er french terry unbrushed strikket i 94% bomuld og 6% lycra, 230 g/m² og 158 – 163 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 94% bomuld, 6% lycra
– Vægt: 230 g/m²
– Bredde: 158 – 163 cm
– Certificering: Oekotex 100
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: French terry strikket (unbrushed)

Denimfarvet french terry giver et roligt, meleret look, som ofte bruges til sweatshirts, joggingbukser, hoodies og shorts i jersey. Farven ligger tæt på klassisk blå og fungerer godt som basis i kollektioner, hvor du vil have en “denim” tone uden at bruge fast denim.

Unbrushed-konstruktionen har løkker på vrangen. Det giver en mere åndbar kvalitet og en overflade, der føles blød og samtidig holder faconen i brug. 4-vejs stræk gør det nemt at få god bevægelighed i tøjet, også i modeller med lidt mere pasform.

Stofbutikker vælger ofte denimnuancer som fast sortimentsvare, fordi farven sælger stabilt på tværs af sæsoner. Mindre tøjproducenter bruger den også som standardbase til gentagne styles, hvor der ønskes en genkendelig farve og samme vægt fra levering til levering.

Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler for at bevare stræk og farve.

Kombinér med matchende ribkanter fra Rib, eller se flere joggingkvaliteter i Jogging.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 94% bomuld, 6 % lycra
Certificering
Vaskeanvisning
Vægt230 g/m²
Bredde158 - 163 cm
30°Skånevask 30°Vask med lignende farver.
Undgå tørretumblerLufttørring holder formen og printet.
Stryg på vrangenLav varme, aldrig direkte på printet.
1.Forvask anbefalesJersey kan krympe let ved første vask.
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →