Om dette print
Jersey print med vinter York er digitalprint jersey stof i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bredt.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 220 g/m²
– Bredde: 160 cm
– Certificering: License no. CE0246
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. Vinter York-motivet med hunde passer godt til børnetøj og mindre accessoires, hvor du vil have et roligt vintertema. Jersey med print bruges ofte til bluser, leggings, natdragter og T-shirts, og metervaren kan også indgå i små kapselkollektioner med matchende ensfarvede kombinationer.
Som jersey print giver kvaliteten et blødt touch og et flot fald, uden at metervaren mister stabilitet. 220 g/m² er en vægt, der kan stå alene i mange styles, og lycraandelen giver strækevne, så tøjet får en fleksibel pasform.
Spørgsmål fra indkøbere: Hvilket stof med print til børn fungerer i flere sæsoner? Vintermotiver med dyr kan ofte sælges både i efterår og vinter, især når farverne er afdæmpede og nemme at matche.
Stofbutikker og mindre producenter vælger digital print stof som lagervare, fordi det er nemt at genbestille, og fordi farverne leveres stabilt fra rulle til rulle.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, og hæng til tørre.
Brug ensfarvet rib til afslutninger fra Rib jersey.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
License no. CE0246