Om dette print
Jersey print med søde ugler og planeter er digitalprint jersey i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 220 g/m²
– Bredde: 160 cm
– Certificering: Oekotex 100
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. Temaet med ugler og planeter giver et tydeligt motiv, som fungerer til både børneserier og legende styles i en mere grafisk retning.
Digitalprint jersey bruges ofte til bluser, leggings, kjoler og huer. Motivet er også et godt valg til nattøj og lette bukser, hvor du ønsker god bevægelighed og en overflade med blødt touch.
Kvaliteten i 220 g/m² er praktisk i produktion, fordi den giver stabilitet ved tilskæring og syning. Bredde og kvalitet opleves ensartet, og det gør planlægning nemmere, når du arbejder med flere ruller til samme ordre.
Stofbutikker vælger ofte denne type motiv som nyhed på hylden, mens mindre producenter bruger det til korte serier og testdrops. Farverne leveres ensartet fra rulle til rulle, så udtrykket holdes konsistent ved genbestilling. Du kan kombinere printet med ensfarvede metervarer for at bygge en samlet farvepalette.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, så print og elasticitet holder fra vask til vask.
Se flere motiver i Jersey print, eller match med basis fra Ensfarvet jersey.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
