Om dette print
Jersey print med Seje dyr er et digitalprint jersey stof i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bredt.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 220 g/m²
– Bredde: 160 cm
– Certificering: License no. CE0246
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. Dyremotivet giver et tydeligt, salgbart tema til sortimenter, hvor du vil ramme børnefamilier og gavekøb med en genkendelig historie i printet.
Jersey print bruges ofte til børnetøj som bluser, leggings, kjoler og natdragter, fordi elastanen giver god bevægelighed, og bomulden giver et stabilt, blødt touch. Mange vælger også jersey stof med print til huer og buff, hvor strækprocenten gør det nemt at ramme pasformen i flere størrelser.
Et spørgsmål, der tit følger med “stof med print til børn”, er om farverne varierer mellem leverancer. Her er fordelen ved vores produktion, at farverne er ensartede fra rulle til rulle, så du kan genbestille til en serie uden synlige farveskift.
Stofbutikker, mindre tøjproducenter og mærker, der arbejder med korte drops, bestiller typisk digital print stof for at få nye motiver på hylden hurtigt. Lagerstyring bliver nemmere, når bredden og kvaliteten er stabil.
Vask ved 30 grader og med vrangen ud for at skåne printet. Undgå tørretumbler og hæng til tørre.
Se flere motiver i Digitalprint, og brug Rib til ribkanter og afslutninger af ærmer.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
License no. CE0246