Om dette print
Jersey print med pirattema 2 er et digitalprint på single jersey strikket 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 220 g/m²
– Bredde: 160 cm
– Certificering: Oekotex 100
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. Pirattemaet fungerer godt i kollektioner til børnetøj, hvor motiverne skal være tydelige og nemme at kombinere med ensfarvede basisfarver. Bruges ofte til bluser, leggings, huer og lette bukser, hvor du ønsker god bevægelighed og et motiv der står skarpt i færdigsyet tøj.
Bomuld/lycra-basen giver god tværelasticitet og stabilitet i brug. Printet er ensartet og påvirkes ikke af stræk, hvilket gør det lettere at ramme et ens udtryk på tværs af størrelser.
Stofbutikker og mindre producenter vælger ofte denne type digitalprint til korte serier uden minimumsordre på eget design. Vi leverer løbende som lagervare, og farverne er ensartede fra rulle til rulle, så du kan genbestille uden uventede farveskift.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, og lad tøjet lufttørre for at bevare stræk og farver.
Kombinér med ensfarvede matchfarver fra ensfarvet jersey eller brug rib til afslutninger fra rib jersey.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
