Om dette print
Digitalprint jersey stof Jersey print med lilla blomsterregn er single jersey strikket i 95% bomuld og 5% lycra, 200 g/m² og 150 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 200 g/m²
– Bredde: 150 cm
– Certificering: GOTS (License no. CE0246)
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. Udtrykket med lilla “blomsterregn” giver en let, gentagen rapport, som fungerer godt når du vil have et print, der ikke kræver mønstermatch på samme måde som store motiver.
Jersey stof med print bruges ofte til børnetøj som leggings, bluser, kjoler og huer. Mange vælger også jersey print til sæt, hvor overdel og underdel skal hænge visuelt sammen, fordi mønsteret er jævnt fordelt.
En praktisk fordel ved 200 g/m² er, at kvaliteten opleves lettere og mere luftig end de tungere jerseybaser. Det er velegnet når du vil tilbyde helårsvarer, som også fungerer i varmere perioder. Printet er ensartet og påvirges ikke af stræk, hvilket gør udskæringer og sammensyning mere forudsigelig i produktionen.
Stofbutikker køber ofte digital print stof i flere farveveje for at skabe variation i samme tema. Vi leverer som lagervare og holder farverne stabile fra rulle til rulle, så din genbestilling matcher din første ordre.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler. Overvej forvask af færdigsyede prøver, hvis du arbejder med faste mål i produktionen.
Supplér med matchende basis fra Rib til ribkanter og halsudskæringer.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
License no. CE0246