Om dette print
Digitalprint jersey stof katte er single jersey strikket i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 220 g/m²
– Bredde: 160 cm
– Certificering: Oekotex 100
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. Motivet med katte i et multifarvet udtryk giver en tydelig varehistorie i butikken og fungerer godt som del af en printserie.
Jersey stof med print bruges ofte til børnetøj som bluser, leggings, natdragter og huer. Kvaliteten kan også bruges til lette T-shirts og afslappede kjoler, når du vil tilbyde et mere legende “jersey med print” i sortimentet. Digital print stof med mange farver giver desuden gode muligheder for at matche ensfarvede basisvarer.
Farverne er lagt ensartet i trykket, så udtrykket står skarpt og påvirkes ikke af stræk. Det gør det nemmere at skære og sy, uden at motivet virker uroligt på færdige styles.
Spørgsmålet “stof med print til børn” handler ofte om både indhold og vedligehold. Bomuld/lycra giver en god balance mellem komfort og formstabilitet, og 220 g/m² gør metervaren velegnet til helårsbrug i børneserier.
Stofbutikker og mindre tøjproducenter vælger ofte denne type jersey print, fordi du kan bestille engros uden minimum på eget design og samtidig få ensartethed fra rulle til rulle.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler. Hæng til tørre.
Kombinér med ensfarvede metervarer fra Ensfarvet jersey for at ramme farverne fra printet i ribkanter og paneler.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
