1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Jersey print med fantasy horses i digitalprint, 220 g/m²
På lager · 4 m

Om dette print

Digitalprint jersey stof med fantasy horses er et single jersey strikket stof i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bredt.

Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 220 g/m²
– Bredde: 160 cm
– Certificering: GOTS (License no. CE0246)
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket

Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. Motivet med heste og fantasy-elementer giver en tydelig fortælling i sortimentet, og jersey med print fungerer godt, når du vil lave styles med stor visuel effekt uden at gå på kompromis med komfort.

Jersey print i 220 g/m² bruges ofte til børnebluser, leggings, kjoler i jersey og huer, hvor man ønsker god bevægelighed og en pasform, der fungerer i mange størrelser. Kvaliteten er også relevant til små serier for mærker, der tester nye temaer, fordi digital print stof giver høj detaljegrad.

Farvegengivelsen er ensartet og egnet til løbende genbestilling. Det er en fordel, når dine kunder forventer samme udtryk fra rulle til rulle på tværs af leveringer. Et typisk spørgsmål er: Hvilket stof med print til børn holder udtrykket pænt over tid? En tæt single jersey med lycra giver stabilitet i strikken og reducerer risikoen for, at tøjet føles slapt efter gentagne vaske.

Stofbutikker bestiller ofte motivet som nyhed, mens mindre producenter bruger det til capsule drops og gentagelser i samme farvetema. Du kan planlægge produktion, fordi metervaren leveres som lagervare.

Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler.

Se hele udvalget i Digitalprint, og læg ribkanter til fra Rib.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 95% bomuld, 5 % lycra
Certificering License no. CE0246
Vaskeanvisning
Vægt220 g/m²
Bredde160 cm
30°Skånevask 30°Vask med lignende farver.
Undgå tørretumblerLufttørring holder formen og printet.
Stryg på vrangenLav varme, aldrig direkte på printet.
1.Forvask anbefalesJersey kan krympe let ved første vask.
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →