Om dette print
Jersey print Cups and kittens er digitalprint jersey stof i 95% bomuld og 5% lycra, 200 g/m² og 150 cm bredt.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 200 g/m²
– Bredde: 150 cm
– Certificering: License no. CE0246
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Motivet med kopper og killinger giver et roligt børneunivers i nuancer, der fungerer godt i serier med flere styles. Jersey med print bruges ofte til bodyer, leggings, bluser og natdragter, hvor du ønsker god bevægelighed og et print, der fremstår tydeligt på den færdige vare. Kvaliteten ligger i en vægt, mange vælger til helårsprogrammer, fordi den har fylde uden at være for kraftig.
Strækevnen er en praktisk fordel i produktion. 4-vejs stræk giver pæn pasform og gør det nemmere at ramme stabile mål på tværs af størrelser. Når kunder spørger efter stof med print til børn, giver en bomuldsbase med lycra ofte en god balance mellem blødt touch og formstabilitet.
Stoffet bestilles typisk af stofbutikker og mindre tøjproducenter, der skal bruge jersey stof med print i en ensartet kvalitet. Du får en løsning, der passer ind i løbende indkøb, og som kan kombineres med basisfarver i samme program.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler. Hæng til tørre for at bevare farver og facon.
Kombinér med ensfarver fra Ensfarvet jersey eller afslutninger i Rib jersey.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
License no. CE0246