Om dette print
Bambus jersey med cherry spring er single jersey strikket med digitalprint i 95% bambus og 5% lycra, 240 g/m² og 150 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 95% bambus, 5% lycra
– Vægt: 240 g/m²
– Bredde: 150 cm
– Certificering: Oekotex
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket
Cherry spring-motivet er et klassisk valg i jersey print, når sortimentet skal have et let, blomstrende udtryk. Kvaliteten bruges ofte til bluser, T-shirts, leggings og kjoler. Mange forhandlere vælger også denne type stof med print til børn, fordi strækket giver god bevægelighed i tætsiddende og mere løse snit.
I produktion betyder kombinationen af bambus og lycra, at du får en elastisk metervare med en stabil længde. Det gør det nemmere at holde pasform og proportioner gennem klip, syning og brug. Overfladen opleves samtidig som blød med et roligt touch.
B2B-kunder efterspørger ofte digital print stof, når de vil differentiere butikken uden at binde kapital i store partier. Ved spørgsmål om “jersey printing” handler det i praksis om at vælge en kvalitet, der kan indgå i gentagne genbestillinger, så du kan servicere dine kunder over en længere periode.
Vask ved 30 grader og gerne med vrangen ud. Undgå tørretumbler og lad stoffet tørre på tørresnor.
Se flere varianter under Digitalprint.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

