1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Gobelin - Elsinor Beig abstrakt jacquardvævet mønster 140 cm
Forudbestil · 100+ meters week 16

Om dette print

Gobelin – Elsinor Beig er gobelin vævet i 50% bomuld og 50% polyester, 360 g/m² og 140 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 50% bomuld, 50% polyester
– Vægt: 360 g/m²
– Bredde: 140 cm
– Certificering: Oekotex
– Konstruktion: Gobelin vævet / jacquardvævet

Det abstrakte, multifarvede udtryk giver en rolig struktur, som fungerer godt i boligserier, hvor du vil have et mønster, der stadig er nemt at kombinere med ensfarver. Gobelin-konstruktionen gør stoffet mere formstabilt end mange lettere boligstoffer, og mønsteret ligger som en del af vævningen, så overfladen får tydelig dybde.

Kvaliteten bruges ofte til hynder, puder, sædebænke og tasker, hvor der ønskes et fast stof med god fylde. Farvemikset gør det også anvendeligt til mindre detaljer som lommer og paneler i interiørprodukter, fordi udtrykket står tydeligt uden at virke for kraftigt.

Fokus her er håndtering i produktion. Den faste jacquardstruktur er nem at klippe præcist, og stoffet holder faconen under syning, så du får rene kanter og stabile sømme.

Stofbutikker vælger ofte gobelin som sæsonuafhængig boligvare, fordi kunderne kan se strukturen med det samme. Producenter bruger den til små serier, hvor der ønskes et stabilt resultat fra rulle til rulle.

Vask skånsomt ved 30 grader. Undgå tørretumbler. Test altid på en prøve ved damp og pres.

Se flere mønstre og farver i vores Gobelin kategori.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 50% bomuld 50% polyester
Certificering
Vægt360 g/m²
Bredde140 cm
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →