1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Gobelin - Bandi Flor jacquardvævet gobelin 360 g/m² 140 cm
På lager · 14 m

Om dette print

Gobelin – Bandi Flor er jacquardvævet gobelin i 50% bomuld og 50% polyester, 360 g/m² og 140 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 50% bomuld, 50% polyester
– Vægt: 360 g/m²
– Bredde: 140 cm
– Certificering: Oekotex
– Konstruktion: Jacquardvævet gobelin

Gobelin bruges ofte til puder, møbelpolstring på mindre flader, bænkhynde-betræk og tasker, hvor du ønsker et tydeligt motiv og en kvalitet med mere krop end almindelige boligstoffer. Jacquardvævningen giver et motiv, der ligger i selve vævningen, og udtrykket bliver derfor ensartet i brug.

Den faste konstruktion gør kvaliteten nem at skære rent i, og den holder faconen godt i projekter, hvor stoffet skal stå mere stabilt. Overfladen har en struktureret tekstur, som giver dybde i farverne uden at virke blank.

Gobelin – Bandi Flor købes typisk af stofbutikker og mindre møbel- og interiørproducenter, der har brug for en dekorativ metervare med stabil kvalitet. Vægten på 360 g/m² gør den velegnet til varer, der skal tåle daglig brug. Planlæg gerne mønsterplacering ved tilskæring, hvis du arbejder med synlige forstykker og ens udtryk.

Vask ved 30 grader. Undgå tørretumbler. Test altid først, hvis du skal bruge stoffet til polstring, der kræver specifik rengøring.

Se flere kvaliteter i samme stil i vores Gobelin.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 50% bomuld 50% polyester
Certificering
Vægt360 g/m²
Bredde140 cm
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →