Beskrivelse
Ensfarvet elastik – 25mm – Turkis er ensfarvet elastik i 85% polyamide, 10% polyester og 5% lycra, 2,5 cm bred og leveres i pakker á 25 meter.
Specifikationer:
– Materiale: 85% polyamide, 10% polyester, 5% lycra
– Bredde: 2,5 cm
– Pakke mængde: 25 meter
– Egenskab: Strækbar
– Anvendelse: Elastik til syning og finishing
Turkis giver et tydeligt farveaccent, når elastikken skal være synlig i tøjet. Den bruges ofte til taljeløsninger i leggings og shorts, ærmeafslutninger i lette jakker, samt som kontrastdetalje i sportstøj og børnetøj, hvor farven skal understøtte et grafisk udtryk. 25 mm bredden giver en stabil elastik, som ligger pænt i en kanal og fungerer også til synlige linninger.
Strækegenskaberne er afstemte, så elastikken giver god bevægelighed uden at miste grebet i brug. Det er en fordel ved produkter, der skal holde facon og funktion over tid, især når elastikken er en aktiv del af pasformen.
For stofbutikker og producenter er farve-elastik en oplagt lagerartikel, fordi den kan sælges både til reparationer, små serier og kollektionsfarver. Ved engrosindkøb samler mange tilbehør med metervarer, når de søger “stof engros”, “stof engros grossister” eller “stof engros danmark”, for at få færre leveringer og en mere enkel varemodtagelse.
Vask som en del af det færdige produkt. Skånevask anbefales, og undgå tørretumbler ved høj varme for at beskytte elastikken.
Se hele farveskalaen i Ensfarvet elastik.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Spec sheet
| Kvalitet | 85% polyamide 10% polyester 5% lycra |
|---|---|
| Bredde | 2,5 cm |
| Pakke mængde | 25 meter |
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.