Om dette print
Nervøs velour i pink er strikket velour i 100% polyester, blød og strækbar med en levende pink overflade der skifter udtryk ved berøring og i bevægelse.
Specifikationer:
- Materiale: 100% polyester
- Egenskaber: Blød, strækbar
- Konstruktion: Strikket velour
- Farve: Pink
- Stræk: 2-vejs
Den klare pink farve er oplagt til pige-loungewear, velour-joggingbukser, træningsdragter og afslappede overdele til børn og unge. Farven fungerer i både børnekollektioner og unge damekollektioner og tiltrækker øjet i et stofudstillingsvindue.
Velouren giver god bevægelighed i færdigsyet tøj – 2-vejs stræk betyder at stoffet følger kroppen uden at stramme og falder tilbage i form efter brug. Overfladen er tæt og blød uden at virke tung, hvilket gør den velegnet til let loungetøj der bæres tæt på kroppen.
Nervøs velour i pink bestilles primært af tøjproducenter og stofbutikker med fokus på pige- og juniorkollektioner samt loungewear til yngre kvinder. Den stærke pink tone gør den nem at sælge videre i et detailmiljø – farven sælger sig selv. Lagervare – klar til afsendelse samme hverdag ved bestilling inden kl. 12.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler – hæng til tørre.
Kombinér med ensfarvet jersey eller rib i hvid eller kontrasterende farve fra vores ensfarvede jersey-kollektion til ribkanter og ærmeafslutninger.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien.
Spec sheet
| Kvalitet | 100% polyester |
|---|---|
| Certificering | |
| Vaskeanvisning | ![]() |
| Vægt | 160 g/m² |
| Bredde | 145 - 150 cm |
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
