Om dette print
Italiensk uld filt – Dark red – Tinka rød er kogt uld (bouclé) i 80% uld og 20% polyester, 280 g/m² og 150 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 80% uld, 20% polyester
– Forside: 100% uld
– Bagside: 100% polyester
– Vægt: 280 g/m²
– Bredde: 150 cm
Dark red bruges ofte til jakker, korte frakker, ponchoer og veste, hvor farven skal stå tydeligt uden at virke skarp. Nuancen fungerer også til accessories som tasker og varme huer, når du vil bygge en serie med en rød tone, der kan genbestilles.
Kogt uld i bouclé-konstruktion giver en kompakt og stabil kvalitet. Den type opbygning gør det nemmere at få rene linjer i tøjet, fordi materialet har mere krop end mange lette uldmetervarer. Vægten på 280 g/m² gør kvaliteten velegnet, når du ønsker varme og holdbarhed uden at gå helt op i de tungeste uldtyper.
Søger dine kunder efter “stof engros” i Danmark, er denne uldtype et solidt valg til butikssortiment og små produktioner, fordi den kan bruges i flere styles med samme basis. Flere indkøbere spørger også, hvad forskellen er på kogt uld og almindelig vævet uld. Kogt uld er mere kompakt og formstabil, og den bouclé-prægede overflade giver et mere struktureret udtryk.
Vask som uld. Brug uldprogram og uldvaskemiddel. Undgå tørretumbler. Lad tøjet tørre fladt.
Kombinér med flere uldkvaliteter fra Kogt uld for at tilbyde flere farver i samme type.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
