Dobbel Crepe Georgette – Lys jeans

Dobbel Crepe Georgette i lys jeans, 100% polyester, 120 g/m²

Dobbel Crepe Georgette – Lys jeans

Engros – log ind for pris

In stock

Engros – log ind for pris

Kvalitet 100% PE
Certificering
Vaskeanvisning
Vægt120 g/m²
Bredde140 - 145 cm
Varenummer (SKU): MR1074-003 Kategori:

Beskrivelse

Dobbel Crepe Georgette – Lys jeans er dobbel crepe georgette i 100% polyester, 120 g/m² og 140 – 145 cm bred.

**Specifikationer:**
– Materiale: 100% polyester
– Vægt: 120 g/m²
– Bredde: 140 – 145 cm
– Konstruktion: Dobbel crepe georgette

Den lyse jeansfarve giver et roligt, denim-inspireret udtryk, men med en lettere metervare end klassisk denim. Dobbel crepe georgette bruges ofte til bluser, skjorter, kjoler og nederdele, hvor du ønsker et flot fald uden at stoffet bliver for kraftigt. Kvaliteten er også relevant til tørklæder og lette lag-på-lag dele i kollektioner.

Overfladen har en diskret crepe-struktur, som gør, at materialet ikke virker blankt, men mere mat og tekstureret. Det giver et professionelt udtryk i færdigsyet tøj, og polyesterfiberen bidrager til en stabil kvalitet, der er praktisk i produktion. Mange indkøbere spørger, om georgette krøller meget ved brug og transport. Polyester-varianten har typisk mindre tendens til synlige krøller end mange naturfibre, hvilket kan gøre den nemmere at håndtere i butik og ved forsendelse.

Stofbutikker og mindre producenter køber dobbel crepe georgette som en fast metervare, der kan bruges til flere styles på tværs af farver. Ved engrosindkøb handler det ofte om at kunne genbestille samme kvalitet løbende, så sortimentet kan holdes ensartet. Jydsk Stoflager er baseret i Ikast og leverer hurtigt til Skandinavien.

Vask ved 30 grader på skåneprogram. Undgå tørretumbler, og hæng til tørre. Stryg ved lav varme efter behov.

Se flere varianter i Dobbel Crepe Georgette eller suppler dit sortiment med Poplin ensfarvet til skjorteprogram.

Bestil fra 10m — levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Yderligere information

Længde

, ,

Farve

Materialer

Egenskaber

,

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.


Vær den første til at anmelde “Dobbel Crepe Georgette – Lys jeans”