Om dette print
Kraftig jogging – monstertrucks mørk er french terry strikket (brushed) i 56% bomuld, 40% polyester og 4% lycra, 320 g/m² og 150 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 56% bomuld, 40% polyester, 4% lycra
– Vægt: 320 g/m²
– Bredde: 150 cm
– Certificering: Oekotex
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: French terry strikket (brushed)
Det mørke monstertruck-print er oplagt, når du vil tilbyde en grafisk metervare med rolig bundfarve. Kvaliteten bruges ofte til børnesweatshirts, joggingbukser, hoodies og heldragter, hvor der ønskes en lun inderside og et tydeligt motiv. Den børstede vrang giver en blødere kontaktflade og mere varme end unbrushed.
Kraftig jogging i bomuld/polyester med lycra er et praktisk valg i produktion, fordi stoffet typisk holder facon godt i brug. Lycraen giver stabil strækevne, så tøjet får god bevægelighed uden at føles slapt. Mange indkøbere spørger: Hvad er forskellen på french terry og jogging? Jogging bruges ofte som betegnelse for french terry, og brushed betyder, at vrangen er børstet for en varmere inderside.
Stofbutikker vælger ofte denne type mønster som sæsonvare til efterår og vinter, mens mindre producenter bruger den til små serier. Som stof engros grossister leverer vi fra lager, så du kan genbestille uden lange lead times.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler for at bevare overfladen og strækevnen.
Supplér med matchende basisfarver fra Ensfarvet jersey eller se flere varianter under Jogging.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

