1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Jersey print med Star Wars - navy i 95% bomuld og 5% lycra
Forudbestil

Om dette print

Jersey print med Star Wars – navy er en single jersey strikket jersey i 95% bomuld og 5% lycra, 200 g/m² og 150 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 200 g/m²
– Bredde: 150 cm
– Certificering: Oekotex
– Stræk: 4-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket

Star Wars-motivet på navy bund giver en tydelig kontrast, som fungerer godt i kollektioner til børnetøj, hvor du vil have et genkendeligt licensudtryk. Kvaliteten bruges ofte til T-shirts, leggings, kjoler og bluser, hvor du ønsker god bevægelighed og en glat overflade.

Jerseybasen med lycra giver en stabil strækevne. Den har god tværelasticitet og kommer pænt tilbage efter brug. Det gør den velegnet til styles, der skal holde pasformen og fungere i hverdagen. Mange spørger, hvordan jersey med print opfører sig i syningen. Vælg gerne nål til strækstof og lad stoffet transportere uden at trække, så sømmene forbliver rolige.

Stofbutikker og mindre producenter køber ofte licensprint som et hurtigt supplement til sæsonens nyheder, hvor kunderne efterspørger kendte temaer. Som stof engros leverandør i Danmark fokuserer vi på stabil kvalitet og løbende vareflow, så du kan genbestille når der er behov.

Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, og hæng til tørre for at bevare farverne.

Kombinér printet med ensfarvede basisfarver fra Ensfarvet jersey til ærmeafslutninger, linninger og kontrastdele.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 95% bomuld, 5 % lycra
Certificering
Vaskeanvisning
Vægt220 g/m²
Bredde150 - 160 cm
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →