1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Jersey print med små juleblomster
På lager · 44 m

Om dette print

Jersey stof med små juleblomster er digitalprint jersey i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 220 g/m²
– Bredde: 160 cm
– Certificering: GOTS
– Stræk: 2-vejs
– Konstruktion: Single jersey strikket

Printet er udviklet eksklusivt af Jydsk Stoflager og fås ikke andre steder. De små juleblomster giver en tæt, dekorativ flade, som fungerer godt til metervarer, der skal sælges som “basis-juleprint” i butikken.

Digitalprint jersey er et stabilt valg, når du vil tilbyde stof med print med høj detaljegrad. Små elementer står skarpt, og motivet opleves ensartet, også når metervaren bruges på tværs af mange dele i samme style.

Bruges ofte til børnetøj som bluser, leggings og kjoler, men også til T-shirts og loungewear, hvor et diskret juletema er nok. Printet passer desuden godt til accessories som huer og små halstørklæder.

“Kan man sy børnetøj i jersey?” Ja, jersey giver stræk og god bevægelighed, så tøjet fungerer i aktive hverdage. Det gør jersey til en fast del af mange basisprogrammer hos både stofbutikker og mindre producenter.

Indkøbere vælger ofte denne type digitalprint jersey, fordi den kan sælges i både små og større mængder uden komplekse farvevalg. Lagerstatus gør genbestilling enkel i sæsonen.

Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler.

Kombinér med matchende basisfarver fra Ensfarvet jersey for kanter, paneler eller kontrastdele.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 95% bomuld, 5 % lycra
Certificering
Vaskeanvisning
Vægt220 g/m²
Bredde160 cm
30°Skånevask 30°Vask med lignende farver.
Undgå tørretumblerLufttørring holder formen og printet.
Stryg på vrangenLav varme, aldrig direkte på printet.
1.Forvask anbefalesJersey kan krympe let ved første vask.
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →