1–3 dages levering · Skandinavien GOTS · OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Rib med glimmer rosa og sølv 230 g/m² rundstrikket rib
På lager · 14 m

Samme kvalitet, flere farver

Rib med glimmer findes i flere kulører – samme kvalitet, samme bredde.

Lys grå/Sølv RS0302-061
Navy/Sølv RS0302-008
Råhvid/Guld RS0302-051
Sort/Sølv RS0302-069
Støvet blå/Sølv RS0302-004
Støvet mint/Sølv RS0302-022

Om dette print

Rib med glimmer – Rosa/Sølv er rundstrikket rib i 95% bomuld og 5% lycra, 230 g/m² og 35–45 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
– Vægt: 230 g/m²
– Bredde: 35–45 cm
– Stræk: God strækevne til ribkanter
– Konstruktion: Rundstrikket rib

Rosa bund med sølvglimmer giver et let skinnende udtryk, som fungerer godt til detaljer på både ensfarvede og printede kvaliteter. Rib bruges ofte til ribkanter, halsudskæringer og afslutninger af ærmer på bluser, cardigans og lette sweatshirts. Kvaliteten kan også anvendes til tætsiddende toppe, hvis du søger rib stof top med tydelig ribstruktur og god elasticitet.

Rundstrikket rib har en tæt og elastisk opbygning. Det giver en kant, der slutter pænt til og holder faconen i brug. Farven ligger stabilt fra rulle til rulle, så du undgår farveafvigelser, når du genbestiller til samme serie.

Stofbutikker tager ofte glimmer-rib hjem som supplement til basisvarer, fordi kunderne bruger den som kontrast eller tone-i-tone detalje. Mindre producenter vælger den til serier, hvor en ensartet ribkvalitet skal gå igen på tværs af flere styles.

Vask ved 30 grader, og vask gerne vrangen ud. Undgå tørretumbler for at bevare elasticitet og udtryk fra vask til vask.

Kombinér med metervarer fra Jersey print eller byg en basispalette med ensfarvede kvaliteter.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Kvalitet 95% bomuld, 5 % lycra - Rundstrikket
Certificering
Vaskeanvisning30
Vægt230 g/m²
Bredde35-45 cm
Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →