1–3 dages levering · Skandinavien OEKO-TEX 100 MOQ 10 m EU-handel uden moms
DK · DKKEN · EURFI · EUR
Velour i mørkerød lagt i bløde folder
På lager · 20 m

Samme kvalitet, flere farver

Møbelvelour findes i flere kulører – samme kvalitet, samme bredde.

+19 farver mere i serien

Bronze VV2509-034
Creme VV2509-001
Elefantgrå VV2509-017
Espresso VV2509-006
Flaskegrøn VV2509-010
Grafit VV2509-019
Grågrøn VV2509-013
Jeansblå VV2509-012

Om dette print

Velour – mørk rød er velour i 100% polyester, 360 g/m² og 145 cm bred.

Specifikationer:
– Materiale: 100% polyester
– Vægt: 360 g/m²
– Bredde: 145 cm
– Certificering: Oekotex
– Slidstyrke: 140.000 Martindale
– Konstruktion: Vævet velour

Mørk rød velour bruges ofte til puder, sædehynder, bænke, sengegavle og møbelpaneler, hvor der ønskes et klassisk udtryk med dyb farve. Nuancen fungerer godt i julekollektioner, men er også relevant som helårsfarve til interiør, fordi den ligger roligt i rummet.

Velouroverfladen giver et blødt touch og et mere mættet farveindtryk, når lyset rammer luven fra forskellige vinkler. Det gør stoffet velegnet, når du vil skabe variation i store flader uden at bruge mønster. 140.000 Martindale gør kvaliteten relevant til daglig brug, hvor der stilles krav til slidstyrke.

Kvaliteten købes typisk af stofbutikker og mindre møbel- og interiørproducenter, der har behov for en velour, der er let at disponere og genbestille. Polyester gør metervaren praktisk i produktion, fordi den er formstabil og passer ind i gentagne leverancer. Oekotex er en fordel, når du skal dokumentere materialevalg over for dine kunder.

Rens eller skånevask efter behov. Test altid på en prøve først. Undgå tørretumbler for at bevare luven og overfladens udtryk.

Udvid sortimentet med flere farver i samme kvalitet fra Møbel velour.

Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien

Spec sheet

Bemærk uden sort bagside!

Kvalitet 100% polyester
Certificering OEKO-TEX Standard 100
Vaskeanvisning
Vægt360 g/m²
Bredde145 cm
Martindale140.000

Hent datablad (PDF)

Vault

Mangler du noget mere eksklusivt?

Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.

Se Vault →