Om dette print
Gobelin – Olimpia Jade er gobelin (jacquardvævet) i 50% bomuld og 50% polyester, 360 g/m² og 140 cm bred.
Specifikationer:
– Materiale: 50% bomuld, 50% polyester
– Vægt: 360 g/m²
– Bredde: 140 cm
– Certificering: Oekotex
– Konstruktion: Gobelin (jacquardvævet)
Den jadegrønne bund med blomster giver et klassisk boligudtryk, som mange butikker bruger som supplement til ensfarvede møbelstoffer. Gobelin-konstruktionen giver en fast kvalitet, der bruges ofte til puder, sædehynder, bænkpuder og stabile tasker, hvor man ønsker en overflade med tydelig vævestruktur.
Farven opleves dyb og rolig, og jacquardvævningen hjælper med at holde mønsteret klart uden at det bliver uroligt på afstand. Det er en praktisk fordel, når stoffet skal bruges på større flader som hynder eller på mange gentagne enheder i en mindre produktion.
Stofbutikker og interiørværksteder vælger ofte denne type gobelin, fordi den er nem at planlægge i sortimentet. Kvaliteten leverer stabilt i udtryk og mål fra rulle til rulle, og det gør det nemmere at genbestille til samme serie, når en farve eller et mønster sælger godt.
Vask skånsomt ved lav temperatur og undgå tørretumbler. Overlockér kanter eller sy med kantsøm, da vævede kvaliteter kan trævle ved tilskæring.
Kombinér gerne med flere mønstre fra vores Gobelin kategori for en sammenhængende boligvæg.
Bestil fra 10m – levering 1–3 hverdage i Skandinavien
Spec sheet
| Kvalitet | 50% bomuld 50% polyester |
|---|---|
| Certificering | ![]() |
| Vægt | 360 g/m² |
| Bredde | 140 cm |
Mangler du noget mere eksklusivt?
Premium digitalprint i begrænset oplag, kun til Vault-medlemmer.
